Bafra Fit Station Spor Salonu
Sık Sorulan Sorular | Bafra Fit Station Spor Salonu

Popüler Sorular

Sık Sorulan Sorular

Hareketleri Sırası İle Mi Yapmalıyım ?

Evet. Hareketler sırası ile yapılmalıdır. Bunun sebebi, antrenman programlarının belirli kurallara göre yazılmış olmasıdır. Genel olarak büyük kas grupları başta, küçük kas grupları sonlara doğru çalıştırılır. Bu, hem endokrin (hormonel) sistemin daha çabuk aktive olmasını sağlar, hem de antrenman başında enerjik iken asıl güç gerektiren bölgelerin verimli çalışılmasını mümkün kılar.

Açken Cardio zararlı mıdır ?

Mide boş iken yapılan cardio, başlangıçtan itibaren yağ asitlerinin seviyesi nispeten yüksek olacağı için daha fazla yağ yaktıracaktır. Ancak baş dönmesi riski çok daha fazladır. Bu yüzden koşubandı kullanmamanız tavsiye edilir.

Kondisyon Nedir? Kondisyon Nasıl Geliştirilir ?

Kondisyon vücudun oksijeni kullanabilme yeteneğidir. Kelime anlamı olarak ise ‘hal, durum’ anlamı vardır. 20 dakika civarı ve orta-yüksek şiddetli cardio egzersizleri ile geliştirilir.

Spora gelmeden önce ne yemeliyim ?

Spora başlamadan 1.30 – 2 saat önce kaliteli karbonhidrat içeren bir ara öğün tüketilmelidir. Vücudun birinci yakıtı karbonhidrattır. Spor/kardiyo egzersiz sırasında karbonhidratlar kullanılır. Kaliteli karbonhidratları özetlemek gerekirse; tam buğday ekmeği, kabuklu pirinç, kepekli buğday makarnası (esmer lifli makarna), bulgur, sebzeler, meyveler.

Kaç yaşında vücut geliştirmeye başlayabilirim ?

O yaşa uygun olmak üzere her yaşta bu sporla ilgilenilebilir. Ama kişi, sporun ve ne yapacağının bilincinde olmalı. Bu koşullar sağlanmadan bu spor yarardan çok zarar getirir.

Yeni başlayan biri olarak nasıl bir program uygulamalıyım ?

Başlangıçta full-body programlarıyla, yani tüm kasları az ama bir günde çalıştıran bir programla başlanması önerilir. Bu sizin hamlığınızı atıp kaslarınızı hazırlamaya yardımcı olacaktır. Daha ilerki bir süreçte, programlar günlere bölünür. Bir günde 3, 2 veya 1 bölgeye girilebilir. Süpersetlerle, piramit sistemleriyle program zenginleştirilir. Her program 1.5-2 ay arası uygulanmalı, sonra yeni bir programa geçilmelidir. En azından hareketlerde düzenleme yapılmalıdır, aksi taktirde kaslar hareketlere alışacak ve alınan verim düşecektir.

Nasıl kilo alabilirim ?

Sporunuzu yaparken, almanız gereken kaloriden bir kaç yüz kalori daha fazla alarak uzun vadede kilo alabilirsiniz. Uzun vadede kilo almak, kiloyu dengesiz ve yağ olarak almamak açısından önemlidir. Bunun yanında beslenmeniz yine şeker, un, pirinç gibi maddeler içermemeli. Eğer sağlıksız bir beslenmeyle kısa sürede kilo alırsanız, kilo genel olarak yağ olarak alınacak ve kişinin görüntüsündeki estetiği bozacaktır.

Nasıl yağ yakıp kilo verebilirim ?

Vücudunuzun yağ yakması için aldığınız kaloriden fazlasını harcamanız gerekmektedir. Mesela günde 2500 kalori alıyor olun, 3000 kalori yaktığınız taktirde aradaki farkı vücudunuz eylemleri vücuttaki yapıları kullanarak harcar, bu da yağ yakıp kilo vermenizi sağlar. Dikkat edilmesi gereken nokta, eğer aldığınız kaloriyi fazla düşük tutarsanız, başka bir diyişle harcadığınız kalori ile aldığınız kalori arasındaki fark olması gerekenden fazla olursa enerji sağlamak için vücut kasları yakmaya yönelebilir. Bu da bir kadının da bir erkeğin de istemeyeceği bir durumdur.

Yağ kasa dönüşür mü ?

Yağlar ve kaslar tamamen farklı yapılar olduğu için birbirlerine dönüşemezler. Siz spor yaptıkça kaslarınız hacimlenirken üstündeki yağlar da eşzamanlı olarak kaybolacağı için böyle yanlış bir düşünce ortaya çıkmıştır.

Bafra Fit Station Spor Salonu Whatsapp İletişim Hattı